پوشش اداره اصفهان هواشناسی وضعیت جوی

پوشش: اداره اصفهان هواشناسی وضعیت جوی هوا استان اصفهان

گت بلاگز اخبار پزشکی عفونت خون خطر بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد

مطالعات محققان دانشگاه اوربرو در سوئد نشان می‌دهد عفونت خون یا سپسیس در بزرگسالان، احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد. 

عفونت خون خطر بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد

عفونت خون خطر بیماری های قلبی عروقی را زیاد کردن می دهد

عبارات مهم : ایمنی

مطالعات محققان دانشگاه اوربرو در سوئد نشان می دهد عفونت خون یا سپسیس در بزرگسالان، احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی را زیاد کردن می دهد.

به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، این مطالعه با بررسی 236 هزار و 739 مردی که بین سال های 1952 تا 1956 میلادی متولد شدند نشان می دهد احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی در یکسال اول بعد از مبتلا شدن به سپسیس شش برابر زیاد هست. این احتمال در دو تا پنج سال بعد از مبتلا شدن به سپسیس دو برابر زیاد کردن می یابد.

عفونت خون خطر بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد

محققان التهاب ناشی از سپسیس را عامل بروز بیماری های قلبی می دانند. بیماری سپسیس بعد از درمان اصلاح می یابد؛ ولی نشانگرهای التهابی در بدن باقی می مانند و احتمال بیماری های قلبی و سکته مغزی را زیاد کردن می دهند. محققان معتقدند بر اساس این یافته عوامل پیشگیرانه بیماری های قلبی و سکته مغزی در بیماران مبتلا به عفونت خون الزامیست.

عفونت خون یا ‘سپسیس’ که گاهی مسمومیت خون نیز نامیده می شود، یک تصویر العمل ایمنی خطرناک و جدی است که بر اثر ترشح مواد شیمیایی ایمنی به داخل جریان خون جهت مباررزه با عفونت بوجود می آید و می تواند منجر به فوت شود. التهاب ناشی از عفونت خون منجر به سوراخ شدن عروق و تولید لخته می شود، در نتیجه جریان خون کافی به ارگان های بدن نمی رسد و ارگان ها بر اثر کمبود اکسیژن و مواد غذایی دچار اختلال می شوند. در موارد حاد، فشار خون به اندازه ای کم کردن می یابد که قلب ضعیف شده است و دچار شوک سپتیک می شود. در این حالت کبد، کلیه، ریه و اندام های حیاتی دیگر دچار نارسایی می شوند.

مطالعات محققان دانشگاه اوربرو در سوئد نشان می‌دهد عفونت خون یا سپسیس در بزرگسالان، احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد. 

شایع ترین علت سپسیس، یک عفونت باکتریایی موجود در خون هست. اگر سیستم ایمنی موفق به نابودی باکتری نشود، باعث عفونت می شود. باکتری سپسیس می تواند از هر نقطه ای، حتی یک خراش کوچک روی زانو، وارد بدن شود. محققان بر این باورند که سپسیس می تواند بر اثر عفونت های دیگری از قبیل آپاندیسیت، ذات الریه، عفونت دستگاه ادراری، مننژیت و عفونت کلیه نیز ناشی شود. گاهی علت سپسیس با استئومیلیت یا عفونت استخوان همراه هست. گاهی این عفونت ناشی از نوعی قارچ هست. همه افراد، به خاص افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، سالمندان، نوزادان و کودکان در معرض این عفونت قرار دارند. متاسفانه به علت مقاومت در برابر آنتی بیوتیک، این عفونت رو به روز در حال زیاد کردن است.

احتمال مبتلا شدن به این بیماری با زیاد کردن سن، زیاد می شود. سرطان، چاقی، دیابت و ایدز، احتمال مبتلا شدن به بیماری را زیاد کردن می دهند. استفاده از داروهای استروئیدی و داروهایی که بعد از پیوند عضو استفاده می شوند نیز از عوامل مبتلا شدن به سپسیس هست. سپسیس با پرسشها دیگر سالمندان از جمله سوء تغذیه، زوال عقل و کم کاری تیروئید مرتبط است.

محققان تخمین می زنند که حدود 28 تا 50 درصد بیماران مبتلا به سپسیس جان خود را از دست می دهند؛ بنابراین مراجعه به دکتر بعد از مشاهده علایم اولیه مهم هست. مطالعات نشان می دهد از هر پنج بیمار مبتلا به سپسیس، یک نفر جان خود را از دست می دهد.

عفونت خون خطر بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد

سپسیس از هرنقطه ای از بدن می تواند شروع شود، بنابراین علایم متفاوتی دارد. معمولا تشخیص بیماری تا وقت بروز علایم سخت هست. معمولا بیماری در سه مرحله سپسیس، سپسیس حاد و شوک سپسیس بروز می کند. تب نخستین نشانه بیماری هست. ضربان قلب زیاد کردن می یابد و بیش از 90 ضربان در دقیقه می شود. اختلال در تنفس، عملکرد غیر طبیعی قلب، شکم درد، کم کردن تعداد پلاکت، کم کردن ادرار، خارش پوست، بروز لکه های تیره روی پوست، لرز، ضعف شدید، بیهوشی و سردرگمی و هذیان از مهمترین علایم بیماری هستند. حالت پیشرفته بیماری که شوک سپسیس نام دارد، باعث کم کردن فشار شدید خون، نارسایی اندام داخلی و فوت می شود.

نتایج این مطالعه در نشریه European Journal of Preventive Cardiology انتشار یافته است.

مطالعات محققان دانشگاه اوربرو در سوئد نشان می‌دهد عفونت خون یا سپسیس در بزرگسالان، احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی را زیاد کردن می‌دهد. 

واژه های کلیدی: ایمنی | عفونت | محققان | بیماری | مبتلا شدن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog