پوشش اداره اصفهان هواشناسی وضعیت جوی

پوشش: اداره اصفهان هواشناسی وضعیت جوی هوا استان اصفهان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیا احمدی‌نژاد وزیر زن گزینش کرد، روحانی نه

اشرف بروجردی علاوه بر توضیح علت واکنش‌ها متفاوت دو مدیر جمهوری در این عرصه، تأکید می‌کند زیاد کردن سطح حضور زنان در عرصه قدرت سیاسی و اجرایی، بیش از هر چیز به ک

آیا احمدی‌نژاد وزیر زن گزینش کرد، روحانی نه

آیا احمدی نژاد وزیر زن گزینش کرد، روحانی نه

عبارات مهم : سیاسی

اشرف بروجردی علاوه بر توضیح علت واکنش‌ها متفاوت دو مدیر جمهوری در این عرصه، تأکید می کند زیاد کردن سطح حضور زنان در عرصه قدرت سیاسی و اجرایی، بیش از هر چیز به کمک های فکری بزرگان حوزه علمیه وابسته هست.

به گزارش ایران؛اشرف بروجردی علاوه بر توضیح علت واکنش‌ها متفاوت دو مدیر جمهوری در این عرصه، تأکید می کند زیاد کردن سطح حضور زنان در عرصه قدرت سیاسی و اجرایی، بیش از هر چیز به کمک های فکری بزرگان حوزه علمیه وابسته هست. خلاصه ای از گفت و گوی بروجردی را در ادامه می خوانید.

آیا احمدی‌نژاد وزیر زن گزینش کرد، روحانی نه

– ما امیدواریم هرگز عربستان سعودی تلقی نشویم و اذهان عمومی جامعه این طور تلقی نکند که ما نیز مانند عربستان سعودی هستیم لیکن اصلاحات عربستان بر اساس تفاهم و توافقی است که میان امریکا و این کشور صورت گرفته است و باید این تغییرات حاصل شود تا آنها در دنیا مطلوب باشند، مقبولیت پیدا کنند و مدعی دموکراسی شوند. در حالی که ما شیعه هستیم و فقه شیعه نیز پویاست، بر اساس نیازهای جامعه حرف جهت گفتن دارد و می تواند پاسخگوی نسل امروز و نسل های بعدی ما باشد. دیگر اینکه در جامعه ما چند صدایی وجود دارد و دانشمندان و دگراندیشانی از تمام طیف ها در آن فعالیت دارند.

– در حالی که در عربستان اگر صدای متفاوتی هم باشد، به جایی نمی رسد. صدا، فقط از حاکمیت بلند می شود نه از درون جامعه. ولی در کشور ما نداها از درون جامعه به گوش می رسد که «زنان می توانند در مصدر قدرت قرار بگیرند».هرچند که قبلاً هرگز به این ندا پاسخ داده نمی شد و این مطالبه بی جواب می ماند. با این همه با وجود تفاوت های بنیادی کشور ما و عربستان، اعتقاد دارم تغییرات در کشور عزیزمان ایران جهت حضور زنان در عرصه قدرت، بیش از احزاب نیازمند ارزیابی دوباره معرفت دینی و فقهی در این عرصه است.

اشرف بروجردی علاوه بر توضیح علت واکنش‌ها متفاوت دو مدیر جمهوری در این عرصه، تأکید می‌کند زیاد کردن سطح حضور زنان در عرصه قدرت سیاسی و اجرایی، بیش از هر چیز به ک

– این عوض کردن است که می تواند زنان جامعه ما را به جایگاه مطلوب و مورد نظرشان نزدیک کند. ما معتقدیم اسلام، پاسخگوی نیازهای بشریت در همه اعصار و وقت هاست و اجتهاد پویا نیز دیر یا سریع به این مطالبه پاسخ می دهد. صرفاً هم راجع به به قدرت رسیدن زنان نیست؛ می تواند در حل مسائلی مثل خروج زنان از کشور باشد. امروز اگر خانمی قصد خروج از کشور را داشته باشد، حتماً باید امضا و اجازه پدر یا همسرش پای گذرنامه اش باشد. این ها پرسشها امروز زنان است و باید به آن توجه شود.

– امام(ره) در عنوان شطرنج، موسیقی و… چنین عوض کردن رویکردی داشتند؛ لیکن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی احساس کردند باید پاسخگوی نسل امروز جامعه باشند.

-در هشت سال احمدی نژاد کمترین توجه به مبانی دینی شد و اصلاح طلبان بیشترین توجه را به مبانی دینی داشتند. آقای احمدی نژاد ادعاهایی داشت، ولی یک زن را به عنوان وزیر معرفی کرد. چون برایش نظر بعضی مراجع مهم نبود. کار خودش را می کرد. ولی آقای خاتمی می خواست حرمت روحانیت و مرجعیت حفظ شود و اگر هم مسأله ای هست، آرام آرام صحبت هایی شود تا به مرور، نظر و رویکرد عوض کردن کند. واکنش‌ها احمدی نژاد نشان دهنده بی توجهی به پرسشها دینی هست. منظورم شخص آقای احمدی نژاد نیست؛ منظورم دولت در وقت احمدی نژاد است که رویکردش حفظ مبانی دینی نبود؛ اگر چه شعارها و ادبیاتی اتخاذ می کرد تا خود را پایبند به این مبانی نشان دهد ولی دیدیم رفتارهای آنان، چه آسیب هایی به حوزه، علما و مراجع زد؛ در حالی که آقای خاتمی بشدت این حریم را نگه می داشت.

آیا احمدی‌نژاد وزیر زن گزینش کرد، روحانی نه

-آقای خاتمی زیاد حرمت روحانیت را نگه می داشت. اگر همین امروز با آنها صحبت کنید، به همین توصیه اقرار می کنند و می گویند در دوره احمدی نژاد حرمت ها حفظ نشد ولی زمانی که احمدی نژاد در رأس کار بود، فکر می کردند ادبیات ایشان دینی و محترم هست؛ بنابراین در برابر رفتارهای دولت های نهم و دهم سکوت اختیار می شد. احمدی نژاد می گفت چه اشکالی دارد زنان به ورزشگاه بروند ولی اغلب روحانیون انتقاد نمی کنند؛ چرا؟ چون ایشان اول صحبتش می گوید اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة والنصر.

-زنان در دوره اصلاحات باب گفت و گو با علما را بازنکردند؛ البته یک علتش این بود که شاید تصور می کردند پذیرشی از جانب برابر وجود ندارد. من روحانی زاده ام و پدرم جهت آنها آشنا شده است بود؛ به همین علت جهت گفت و گو رفتم ولی پذیرش صورت نگرفت. شاید به نظر آنها مطالبه ما بیش از حد بود.

اشرف بروجردی علاوه بر توضیح علت واکنش‌ها متفاوت دو مدیر جمهوری در این عرصه، تأکید می‌کند زیاد کردن سطح حضور زنان در عرصه قدرت سیاسی و اجرایی، بیش از هر چیز به ک

– ما متهم بودیم بی حجابی را مرسوم کردیم؛ باعث شدیم اباحه گری صورت بگیرد؛ باعث شدیم زنان و دختران به مبانی دینی پایبند نباشند. در حالی که حرف ما این بود اگر در جامعه جهت زنان وقت و میدان عمل تعریف نشود، پرسشها زیرزمینی می شود و زیرزمینی شدنش به مراتب خطرناک تر از هنگامی که است که در منظر عموم مردم است و متأسفانه همین هم شد.

-فکر می کنم قصور داشتیم؛ البته مجمع زنان اصلاح طلب ملاقات و مذاکره با علما را در برنامه خود دارند؛ ولی باز هم نتوانستند راه نفوذی باز کنند. آخرهای دوره زن مولاوردی فضای مختصری ایجاد شد تا زنان بروند و صحبت کنند؛ ولی میزان پذیرش اوج نبود. این در حالی بود که سهم تبلیغات و مذاکره آن طرف، زیاد از سهم مذاکرات اصلاح طلبان بود.

آیا احمدی‌نژاد وزیر زن گزینش کرد، روحانی نه

-اصلاً وقت نمی دادند. فرصتی جهت ملاقات و مذاکره ایجاد نمی شد. شاید اگر اصرار و گفت و گوی بیشتری می شد، به نتیجه می رسید.

-اگر جهت جوانان این تلقی به وجود بیاید که همه دروغ می گویند، همه غیبت می کنند، همه علیه یکدیگر موضع گیری می کنند و کسی که داعیه دینداری و هدایت جامعه دارد به فکر تعالی او نیست، قطعاً جامعه ما 10 سال دیگر بی دین خواهد شد. در آن صورت مردم حکومتی را ترجیح می دهند که کاری به کار آنها نداشته باشد و فرقی هم نمی کند که دینی باشد یا نه در آن صورت ما شاهد تفکیک این دو از هم خواهیم بود. علما راه خود را می روند و فتاوای خودشان را می دهند ولی کسانی که باید اجرا کنند و به آن پایبند باشند، عمل نخواهند کرد. مگر با زور ، اجبار و اعمال تضییقات. این دردی است که من اصلاح طلب دارم؛ منی که دیندارم، ولی تغییرات را می پسندم. ما معتقدیم اگر می خواهیم دین در جان و دل افراد رسوخ کند، راهش این است که با زبان خودشان با آنها حرف بزنیم. ح پذیرش ندارند.

-من هرگز فکر نمی کردم زنان خودشان از اینکه وارد عرصه قدرت سیاسی شوند، استنکاف کنند؛ ولی تجربه دولت تازه آقای روحانی این را به من ثابت کرد. در خیلی از موارد زن ها از پذیرش مسئولیت استنکاف کردند. البته منظورم زن هایی است که در انتخابات 88 آسیب دیدند. حوادث بعد از انتخابات 88 جهت بعضی زن ها سخت بود و ترجیح دادند دیگر وارد عرصه سیاست و قدرت نشوند.

واژه های کلیدی: سیاسی | روحانیت | عربستان | عربستان، | اصلاح طلب | احمدی نژاد | اصلاح طلبان | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog