پوشش اداره اصفهان هواشناسی وضعیت جوی

پوشش: اداره اصفهان هواشناسی وضعیت جوی هوا استان اصفهان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سبک‌سازی سبد دلا‌ر ارزان

بانک مرکزی در گام بعدی حرکت به سمت یکسان سازی تدریجی قیمت ارز، هشت مورد از اقلام خدماتی را از سبد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله ای از بین بردن کرد. بر مبنای ب

سبک‌سازی سبد دلا‌ر ارزان

سبک سازی سبد دلا ر ارزان

عبارات مهم : خارجی

بانک مرکزی در گام بعدی حرکت به سمت یکسان سازی تدریجی قیمت ارز، هشت مورد از اقلام خدماتی را از سبد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله ای از بین بردن کرد. بر مبنای بروزترین بخشنامه ارزی بانک مرکزی از این بعد هزینه درمان خانواده اعضای هیات علمی در وقت مطالعاتی، هزینه شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور، کارمزد اعتبارات اسنادی، حواله و گارانتی نامه ارزی، اصل و سود سرمایه گذاری خارجی، ارز زیارتی، حق خرید فیلم و هزینه مربوط به فروش و انتقال حق الوکاله در دعاوی خارجی از چتر ارز مبادله ای خارج خواهد بود.

بانک مرکزی در بروزترین بخشنامه ارزی خود که طی هفته گذشته منتشر شد، بعضی از مقررات مربوط به فروش ارز را به روزرسانی کرد. این بخشنامه هجده سرفصلی، هشت مورد از مصارف ارزی را که پیش از این از طریق ارز مبادله ای تامین می شدند از لیست دریافت ارز با قیمت مبادله ای از بین بردن کرده هست. بر مبنای این بخشنامه «هزینه درمان خانواده اعضای هیات علمی در وقت مطالعاتی»، «شرکت و برپایی نمایشگاه در خارج از کشور»، «کارمزد اعتبارات اسنادی»، «کارمزد حواله و گارانتی نامه ارزی»، «اصل و سود سرمایه گذاری خارجی»، « ارز مسافرتی حج و عتبات عالیات»، «فروش و انتقال حق الوکاله در دعاوی خارجی» و «خرید حق پخش» از اقلام مصرفی مجاز جهت دریافت ارز مبادله ای از بین بردن شده است اند.

سبک‌سازی سبد دلا‌ر ارزان

این مصارف خدماتی دقیقا پنج سال پیش از ابلاغ بخشنامه اخیر بانک مرکزی و در پی تصمیم کارگروه ستاد خاص اقتصادی در رده خدمات مجاز جهت دریافت قیمت ارز مبادله ای قرار گرفته بودند. از بین بردن این مصارف خدماتی از شمول دریافت یارانه ارزی می تواند به عنوان گام بعدی بانک مرکزی در مسیر یکسان سازی تدریجی قیمت ارز تعبیر شود.

البته صدور این بخشنامه باعث ابراز نگرانی بعضی از کارشناسان نسبت به اثر نوسانی از بین بردن این هشت قلم کالا شده است هست؛ چراکه به عقیده این عده این از بین بردن در وقت اوج تقاضای ارز مورد نیاز جهت این اقلام انجام گرفته هست. این در حالی است که سپری شدن وقت اوج تقاضا جهت بعضی از اقلام خدماتی مانند سفر به عتبات عالیات و شرکت در وقت های مطالعاتی این انگاره را به ذهن متبادر می کند که دل نگرانی از اثر نوسانی از بین بردن اقلام غیرضروری احتمالا بر فرضیه درستی بنا نشده است.

بانک مرکزی در گام بعدی حرکت به سمت یکسان سازی تدریجی قیمت ارز، هشت مورد از اقلام خدماتی را از سبد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله ای از بین بردن کرد. بر مبنای ب

خروج هشت اسم از مشمولان ارز مبادله ای

جدیدترین بخشنامه ارزی بانک مرکزی، ۸ قلم از مصارف خدماتی را از گروه های مجاز دریافت ارز مبادله ای از بین بردن کرده هست. بر مبنای بخشنامه تازه بانک مرکزی، هزینه های درمانی خانواده اعضای هیات علمی که به وقت های مطالعاتی اعزام می شوند از این بعد با قیمت ارز آزاد محاسبه خواهد شد. به این ترتیب هزینه بیمه و درمان بیش از ۳ هزار نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور که وقت مطالعاتی خود را در خارج از کشور سپری می کنند از چتر ارز مبادله ای خارج خواهد شد. این بخشنامه همچنین دریافت ارز جهت برپایی و شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور را نیز از شمول خدمات ارزی مجاز جهت دریافت ارز مبادله ای خارج کرده هست. بانک مرکزی همچنین امکان دریافت ارز آزاد از طریق بانک های عامل را جهت پرداخت هزینه آزمون های زبان فراهم کرده هست. تا پیش از این متقاضیان این آزمون ها از طریق پرداخت کارمزد ۵ تا ۱۰ درصدی به شرکت های پرداخت آنلاین و ثبت سفارش پرداخت ارزی می توانستند در این آزمون ها عضویت کنند.

پایان بازی در شکاف ارزی

بخشنامه تازه بانک مرکزی، اصل و سود سرمایه گذاری خارجی را نیز از لیست ۱۹ قلم کالای خدماتی مشمول دریافت قیمت ارز مبادله ای از بین بردن کرده هست. اقدامی که به منزله بن بستی جهت کسب سود از رانت ایجاد شده است در اثر این سوبسید ارزی است.

سبک‌سازی سبد دلا‌ر ارزان

تخصیص ارز مبادله ای جهت پرداخت اصل و سود سرمایه گذاری خارجی در عمل باعث شده است بود تا بعضی از افراد سودجو با تبدیل دلار به ریال از طریق قیمت آزاد و تبدیل رقم ریالی اصل و سود سرمایه گذاری خارجی با استفاده از ارز مبادله ای از شکاف ۱۵ درصدی بین قیمت ارز مبادله ای و قیمت ارز آزاد به عنوان اهرمی جهت کسب سود بادآورده استفاده کنند. به این ترتیب با از بین بردن این قلم مصرف خدماتی از لیست مشمولان ارز مبادله ای، بستر موجود جهت کسب سود از شکاف موجود بین دو قیمت ارز نیز از بین خواهد رفت. با ابلاغ بروزترین بخشنامه بانک مرکزی تخصیص ارز مبادله ای به منظور پرداخت کارمزد اعتبارات اسنادی (LC)، حواله ها و گارانتی نامه های ارزی نیز از لیست نوزده گانه مشمولان دریافت ارز مبادله ای از بین بردن شده است است.

حذف آخرین بازمانده ارز مسافرتی

بانک مرکزی در گام بعدی حرکت به سمت یکسان سازی تدریجی قیمت ارز، هشت مورد از اقلام خدماتی را از سبد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله ای از بین بردن کرد. بر مبنای ب

بانک مرکزی در نخستین گام اجرایی خود در مسیر یکسان سازی قیمت ارز امسال «ارز مسافرتی» را از اقلام مجاز جهت دریافت ارز مبادله ای از بین بردن کرده بود. البته مقررات ارزی بانک مرکزی در نهایت زائران عتبات عالیات را از این قاعده تازه مستثنی کرده و سقف ۲۰۰ دلاری را جهت پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات در نظر گرفت. به این ترتیب تمامی افرادی که از طریق دفاتر مورد تایید شرکت حج و زیارت به عتبات عالیات اعزام شدند قادر به خرید ۲۰۰ دلار با ارز مبادله ای بودند. ولی بروزترین بخشنامه بانک مرکزی شرکت های منتخب جهت اعزام زائران به عمره مفرده و عتبات عالیات را نیز از لیست مجاز جهت دریافت یارانه ارزی از بین بردن کرده است و از این بعد بانک های عامل ارز مورد نیاز این شرکت ها را بعد از دریافت تاییدیه شرکت حج و زیارت و با محاسبه قیمت آزاد تامین خواهند کرد.

جدیدترین مقررات ارزی بانک مرکزی تمامی هزینه های حقوقی فروش و انتقال حق الوکاله دعاوی خارجی را نیز از شمول دریافت سوبسید ارزی از بین بردن کرده هست. بر این اساس، بانک های عامل درصورت ارائه تاییدیه از سوی «مرکز امور خدمات حقوقی بین المللی»، ارز مورد نیاز را با محاسبه قیمت آزاد تامین خواهند کرد. این بخشنامه همچنین روند پرداخت حق پخش فیلم را نیز که پیش از این با دلار مبادله ای محاسبه می شد متوقف کرده هست. این در حالی است که حق پخش مربوط به برنامه های ماهواره ای و تلویزیونی کماکان مطابق با روند پیشین با استفاده از ارز مبادله ای محاسبه خواهد شد.

سبک‌سازی سبد دلا‌ر ارزان

به نظر می رسد که این دستورالعمل ارزی تازه گام بعدی بانک مرکزی در مسیر یکسان سازی تدریجی قیمت ارز باشد. به خصوص اینکه زیاد کردن قیمت ارز آزاد طی هفته های اخیر روند همگرایی بین دو قیمت ارز موجود را در کشور مختل کرده بود. در این بین بعضی از کارشناسان با اشاره به همزمانی ابلاغیه تازه بانک مرکزی و وقت اوج گرفتن تقاضای ارز در کشور، دلواپس اثر نوسانی از بین بردن کالاهای غیرضروری از لیست اقلام مجاز جهت دریافت یارانه ارزی هستند. نگرانی ای که البته با توجه به سپری شدن بعضی از موج های تقاضا در بازار ارز (مانند تقاضای ارز جهت سفر به عتبات عالیات) به احتمال زیاد سنخیت چندانی با واقعیت آتی نخواهد داشت.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: خارجی | مرکزی | دریافت | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog